دوشنبه 18 آذر 1398

درباره شهرستان رضوانشهر

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/15 11:12 ویرایش : ‎1396/11/01 22:21 بازدید: 6608

معرفی شهرستان رضوانشهر:

  شهرستان رضوانشهر با 804 کیلومتر مربع مساحت از شمال متصل به دریای خزر ، از جنوب به شهرستانهای ماسال و صومعه سرا ، از غرب به شهرستان تالش و از شرق به بندر انزلی محدود میشود.

این شهرستان دارای 2 بخش ، 2 شهر ، 4 دهستان ،115 روستا که 93 روستای دارای سکنه و 22 روستای خالی از سکنه و جمعیتی بالغ بر 66909 نفر میباشد . شهرستان رضوانشهر بر روی شاهراه ارتباطی شمال ، جنوب قرار دارد که کشورهای قفقاز و حوزه دریای خزر را به خلیج فارس متصل میسازد و این ویژگی امتیاز خاصی را برای شهرستان ایجاد کرده است .

وجود 23 کیلومتر نوار ساحلی در حوزه شهرستان ، قابلیتها و مزیتهای بندرگاهی و گمرکی و همچنین سایر بهره برداریهای ممکن از منابع دریا در بخشهای گردشگری و شیلات از دیگر امتیازات این شهرستان محسوب میشود .

حدود 40% از مساحت شهرستان را عرصه های کوهستانی ، جنگلی ، مرتعی و ییلاقی ، 30% را کوهپایه ای ، و 30 % دیگر را نیز جلگه ای و ساحلی تشکیل میدهد که به دلیل وجود مواهب طبیعی و خدادادی ، آبشارها ، رودخانه ها ، جنگلهای انبوه و مراتع سرسبز یادمانهای تاریخی و مذهبی رضوانشهر را از چشم اندازهای طبیعی جذاب بهره مند نموده است.

علیرغم فقدان امکانات رفاهی لازم برای مسافرین و گردشگران ، سواحل طبیعی دریای خزر در حوزه شهرستان بویژه در تابستان مورد استفاده ده ها هزار نفر مسافر و گردشگر قرار دارد که خود از ویژگیهای برجسته شهرستان محسوب میگردد.

شهرستان به لحاظ قومیتی متشکل از اقوام تالش ، گیلک و درصدی هم آذری زبان بوده و به لحاظ مذهبی هم حدود 50 % مردم اهل تسنن شافعی مذهب میباشند و از دیگر امتیازات مهم این شهرستان وجود تفاهم و تعامل کامل علیرغم تنوع قومی و مذهبی در شهرستان است . شهرستان رضوانشهر علیرغم قابلیتها و پتانسیلهای فراوانی که در اختیاردارد و خدمات زیادی که پس از انقلاب اسلامی در این شهرستان صورت گرفته مع الوصف با نیازمندیها ، محرومیتها و مشکلات زیادی نیز مواجه میباشد .

 تعداد بخشها و دهیاریهای شهرستان :

 شهرستان رضوانشهر دارای دو بخش(مرکزی- پره سر)  ، چهار دهستان( دیناچال، ییلاقی ارده، خوشابر، گیل دولاب)، دو شهر ، (رضوانشهر و پره سر) یک شهرک(چوکا) و 55 دهیاری میباشد که 33 دهیاری در بخش مرکزی و 22 دهیاری در بخش پره سر درحال خدمت رسانی به مردم می باشند. در حال حاضر 5 روستا در بخش مرکزی و 9 روستا در بخش پره سر مراحل دریافت و احداث دهیاری را در حال طی می باشند.

موقعیت فضایی ، مکانی و جغرافیایی

1ـ شهرستان رضوانشهر بین شهرستانهای تالش, صومعه سرا, ماسال و خلخال قرار دارد .

الف ـ در مقیاس استانی گلوگاه ارتباطی غرب, شمال و مرکز گیلان می باشد .

ب ـ در مقیاس منطقه ای : در مدخل ارتباطی استانهای گیلان, مازندران , خراسان و مرکز کشور با استان اردبیل و آذربایجان قرار گرفته است .

ج ـ در مقیاس ملی و بین المللی : روی شاهراه  ارتباطی شمال ، جنوب قرار دارد که کشورهای قفقاز و حوزه دریای خزر را به خلیج فارس متصل میسازد .

2ـ با داشتن 30 کیلومتر نوار ساحلی از قابلیت ها و مزیت های بندرگاهی و گمرکی, بهره برداری از منابع دریا و گردشگری برخوردار است .

3ـ پهنه جغرافیای این شهرستان از اراضی جلگه ای, کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده است که هر یک از نظر مکانی ـ فضایی دارای امتیازات و مزیت های ویژه ای است. به گونه ای که در بخش جلگه ای جمعیت .  فعالیت های اقتصادی و تولیدی زیربناها و جنگل ها و منابع طبیعی مستقر است کوهپایه و کوهستانها نیز عرصه منابع طبیعی جنگل, مرتع, حوضه های آبخیز است . که عرصه تولیدات دامی و ییلاق برخی اهالی و عشایر شهرستان است .

4ـ شهرستان رضوانشهر با وسعتی معادل ( 804 کیلومتر مربع ) و شکلی جمع وجور و متناسب دارای قابلیت تعامل نظام فضایی ـ مکانی بین مراکز شهری و سکونتگاههای روستایی میباشد و امکان دسترسی های مختلف در شبکه شهری و روستایی آن به نحو مطلوبی وجود دارد.

وضعیت ، سیاسی ، اجتماعی شهرستان

حدود نیمی از جمعیت شهرستان رضوانشهر را برادران اهل تسنن (شافعی مذهب) نتشکیل داده است که در کنار نیمی دیگر از برادران و خواهران اهل تشیع در تعامل و تفاهم کامل زندگی مینمایند . شهرستان رضوانشهر  علاوه بر تنوع مذهبی از تنوع قومی نیز برخوردار میباشد بطوریکه قوم تالش ، گیلک و آذری زبان به ترتیب هر یک بیشترین درصد از جمعیت شهرستان را به خود اختصاص دده اند .

قابلیتها و مزیتهای شهرستان رضوانشهر

1)وجود نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده.

2)تثبیت نسبی و نرخ رشد طبیعی جمعیت، به گونه ای که این نرخ به 18% رسیده است. درحالیکه در کل کشور 2/1% میباشد.

3)ظرفیت نسبتاً بالای بخش خصوصی برای ایجاد شغل .

4)وجود زمینه های بالقوه خود اشتغالزایی در بخش گردشگری .

5)قابلیت توسعه صنایع دستی بویژه در روستاهها.

6)قابلیت ایجاد شغل از طریق هدایت صنایع به سمت و سوی صنایع تبدیلی بسته بندی و چوب

7)قابلیت توسعه فعالیت های کشاورزی نوین .

نقشه شهرستان رضوانشهر

دولت و ملت همدلی و همزبانی