یکشنبه 3 شهریور 1398

فرماندار رضوانشهر: دهیاران بازوان اجرایی دولت محسوب می شوند.

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/19 11:51 بازدید: 312

فرماندار رضوانشهرگفت: دهیاران نقش سازنده و تاثیر گزاری در رشد ،توسعه وعمران وآبادانی  روستاها در زمینه های مختلف دارند و بازوان  اجرایی دولت محسوب می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری رضوانشهرصبح روز یکشنبه فرماندار رضوانشهر در همایش تجلیل از دهیاران و گرامی داشت روز دهیار گفت: دهیاران نقش سازنده و تاثیر گزاری در رشد و توسعه وعمران وآبادانی  روستاها دارند و بازوان  اجرایی دولت محسوب می شوند.

مهندس عسکر حسنی پور با بیان اینکه یکی از ویژگی های دهیاران این است که در چارچوب قانون مطالبه گر باشند، تأکید نمود: دهیاران در حوزه روستاها باید مطالبات به حق مردم را از طریق مسئولین پیگیری و ارتباط خود با رؤسای ادارات را بیشتر کنند.

وی گفت: دهیاران ساحلی در حوزه گردشگری می توانند در نوار ساحلی با تعامل  و همکاری منابع  طبیعی شهرستان ازاین فضاها به صورت فصلی برای کسب درآمد جوانان روستاها استفاده نمایند.

  فرماندار رضوانشهر با بیان اینکه یکی از مشکلات ما در روستا درآمد خانوارهاست، گفت: با توجه به این که اقتصاد اول منطقه برنج است، که در این زمینه جهاد کشاورزی شهرستان می تواند کشاورزان را به کشت دوم در راستای تولید و کسب درآمد تشویق نمایند.

نماینده عالی دولت در شهرستان رضوانشهر به موضوع اقتصادی اشاره داشته و افزود: در حال حاضر با کشورهای همسایه عربستان ،امارات، بحرین، و...  که با حمایت های تسلیحاتی، پشتیانی مالی  و راهبردی آمریکا در جنگ اقتصادی هستیم  و هدف شان این است کشور را به چالش بکشانند پس باید در این بخش هوشیار بوده و به صورت  جدی تلاش کنیم.

وی از دهیارانی که در جهت ایجاد اشتغال از پتانسیل روستا ها استفاده نموده اند تشکر نمود  و بیان داشت: دولت با  تسهیلات اشتغال زایی روستایی  و فراگیر که در اختیار شهرستان قرار داده است، دهیاران می توانند با تلاش بیشتر  به منظور استفاده از این ظرفیت در روستاها به اشتغال جوانان کمک نمایند.

مهندس حسنی پور خطاب به دهیاران با بیان اینکه زمین در روستا هویت شما ست گفت: با اطلاع رسانی در بین مردم روستا از خرید و فروش زمین به افراد غیر بومی جلوگیری بعمل آید.

وی عنوان کرد: با یک محصول برنج اقتصاد خانواده دچار تحول نمی شود ،روستاهایی که در بخش گردشگری ، کشاورزی، صنعت این ظرفیت را دارند با همت و تلاش شما دهیاران  می توانیم با وام های کم درصد و تنفس  3 ساله  که دولت در اختیار ما گذاشته در ایجاد اشتغال شهرستان گام مؤثری برداریم.

فرماندار رضوانشهر در حوزه اشتغال به طرح بوم گردی در روستاها اشاره نمود و تأکید کرد:ما باید  در  شرایط سخت کار را پیش ببریم، دهیارانی  که تا حال حاضر متقاضیانی برای طرح اشتغال معرفی نکرده اند تلاش نمایند این کار انجام بشود.

مهندس حسنی پور گفت: یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید در شهرستان احداث سد شفا رود است که باپیگیری ها و تلاش استاندار وقت و جناب آقای دکتر سالاری وحمایت ویژه دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور محترم تا سال 99 به بهره برداری خواهد رسید  و مشکل آب مزارع کشاورزی و آب شرب شهرستان و شهرستانهای همجوار برطرف خواهد شد.

وی به موضوع پسماند  شهرستان اشاره نمود و تأکید کرد: زباله برای ما نقش محوری دارد ، دهیاران روستاها ظرف مدت 15 روز نسبت به جمع اوری سطل های زباله قدیمی اقدام و به جای آن سطل زباله جدید نصب نمایند.

فرماندار رضوانشهر گفت: با پیگیری های صورت گرفته 7 روستا به جمع روستاهای کد دار شهرستان اضافه شده اند که 3 روستا در حوزه پره سر و 4 روستا در حوزه بخش مرکزی، که این روستاها( قلم باغ آلکام ، مقدم محله آلکام- کهنه که-بنی منی کش- رزدار- شیخ محله- روشنده جنب شهر رضوانشهر) می باشند.

حسنی پور با بیان اینکه در بعضی از روستا ها توسعه همه جانبه نبوده عنوان کرد: دولت در برنامه ششم به استناد ماده 27 قانون در حال برنامه ریزی برای نگرش همه جانبه در حوزه تولید، گردشگری،مسائل فرهنگی، اجتماعی و ... در روستاها می باشد.

وی ادامه داد: در این راستا سهمیه شهرستان حدود 57 روستا بوده که به صورت متوازن روستاها را براساس جمعیت و پتانسیل  از حوزه مرکزی و پره سر به سازمان برنامه و بودجه معرفی نموده ایم و پس از بررسی سندی مربوط به همان روستا در زمینه های مختلف تهیه می شود که دهیاران باید همکاری دقیق و مؤثر را با مشاورین سازمان برنامه و بودجه داشته باشند.

فرماندار رضوانشهر با اشاره به اینکه ما به شور و نشاط در روستاها نیاز داریم گفت: دهیاران در روستاها زمین های ورزشی را با هماهنگی اداره و رزش و جوانان تعیین تکلیف نمایند.

مهندس حسنی پور تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی دهیاران در روستاها نظارت لازم را بر مغازه ها داشته باشند تا در این زمینه حقی از مردم اجحاف نشود.

در پایان فرماندار رضوانشهر لوح تقدیر وهدایایی به شش نفراز دهیاران نمونه شهرستان اهدا کرد و همچنین به کلیه دهیاران هدایایی اهدا نمود و از زحمات آنان در امر خدمت رسانی به روستائیان تقدیر نمود.

شهرستان رضوانشهر  دارای دو بخش مرکزی و پره سر با 69 دهیاری فعال می باشد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی