یکشنبه 4 فروردین 1398

تولید کود آلی استریل (اکسترود) برای اولین بار در سطح کشور واقع در رضوانشهر

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/13 13:06 ویرایش : ‎1397/04/13 13:32 بازدید: 288

فرماندار رضوانشهر در بازدید از شرکت سبو سیب سلامت واقع در جنگل شفارود این شهرستان گفت: در حال حاضر کشاورزان ، در اراضی زیر کشت خود از کودهای شمیایی استفاده می کنند که علاوه  بر آلوده کردن محیط زیست و ایجاد مسمومیت تدریجی جانداران ، لطمات جبران ناپذیری به میکرو ارگانیسمهای خاک که وظیفه باروری زمین را به عهده دارند وارد می سازد.

مهندس حسنی پور ضمن اشاره به خطرات کود شیمیایی افزود:  مصرف بیشتر کودهای شیمیایی نه تنها سبب افزایش محصول نمی شود بلکه با تخریب بافت طبیعی خاک و موجبات عدم باروری و حاصلخیزی مزارع را نیز فراهم خواهد نمود که با تولید این کود آلی اکسترود از فضولات طیور و ضایعات کشاورزی توسط نخبگان استان گیلان در کشور  می تواند جایگزین خوبی برای کود شیمیایی باشد. 

وی ضمن تقدیر و تشکر از ابوذر عبدی مدیرعامل و دکتر رضا اصغرزاده رئیس هیأت مدیره و طراحان این طرح در شهرستان رضوانشهر ،گفت: دولت در حمایت از طراحان چنین پروژه هایی به منظور رونق اقتصادی و اشتغال از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و موجب تحقق بخشی شعار سال مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز می باشد.

گفتنی است: حدود 4 سال قبل طرحی پیشنهادی از دانشگاه های کشاورزی ابلاغ گردید، با توجه به اینکه سونامی سرطان ها و بیماری های خاص در کشور به شدت رو به افزایش است و دولت برای پیشگیری و خدمات بیمه ای در این حوزه باید هزینه های سنگین بپردازد، دانشگاه ها مکلف شدند که مسیر تحقیقات خود و دانشجویان را به این قسمت اختصاص دهند.

از آنجایی که در تحقیقات اولیه مشخص شد بخش اعظم این بیماریها مربوط به محصولات ناسالم کشاورزی است نسبت به نمونه برداری از زمینهای کشاورزی سراسر استان و کل کشور اقدام گردید که در همان آزمایشات اولیه مشخص شد که درصد آلودگی این زمین ها به فلزات سنگین بیش از 10 برابر استاندار جهانی است. و این معضل اکثرأ بدلیل استفاده کردن از کودها و سم های شیمیایی رایج در کشاورزی کشور است.

به همین منظور تصمیم گروه تحقیقاتی براین شد تا با استفاده از اطلاعات سایر کشورهای پیشرو از قبیل فرانسه، آلمان ، ایالات متحده،چین و... محصولات جایگزین کود شیمیایی طراحی و به بازار عرضه گردد.

با توجه به تمامی اطلاعات بدست آمده مشخص گردید که اکثر کشور های ذکر شده مدتهاست که از کودهای شیمیایی به گونه ای که در ایران مصرف می شود استفاده نمی کنند و آنها رو به فضولات حیوانی آورده اند، منتها با توجه به اینکه رشد کامل گیاه از صفر تا 100 به 12 عنصر اصلی نیازمند است. آنها با مواد معدنی که منشأ شیمیایی دارند این فقدان را جبران می کردند.

با توجه به اینکه ایران کشور 4 فصل است گروه تحقیقاتی نخبه این مجموعه دریافتند که می توان فقدان بعضی از عناصر سازنده این کود را با تنوع محصولات کشاورزی بیشمار کشور در بخش ضایعات جبران نمود که از آنجا به بعد تحقیقات شکل جدیتری به خود گرفت و با قدرت بیشتر نسبت به طراحی خط تولید این نوع کود خاص اقدام شد.

پس از 2 سال بررسی و شناخت نوع ماشین آلات سازنده این نوع محصول و آزمون خطا موفق به طراحی و ساخت خط تولید ابتکاری از دو صنعت کشاورزی و صنایع غذایی شدیم. به گونه ای که تا کنون این نوع خط تولید در هیچ جای دنیا به شکلی که در شرکت سبو سیب تهیه شده وجود ندارد.

از  مزایا و مزیت های کود تولیدی این شرکت می توان به:

*استریل و بهداشتی بودن: این کود به روش اکسترود که مختص صنایع غذایی است تولید و ضد عفونی شده است ، کود آلی اکسترود شده اولین خط استریل ایران می باشد، از مزیت های این کود میکرب زدایی شده استریل شده و فاقد هرگونه بیماری و بذر و ... و نمونه آن فقط در ایالات متحده تولید شده است.

* استفاده خانگی و شهری؛ از دیگر مزایای این کود به دلیل بدون بو و استریل بودن استفاده در محیط خانگی (گلهای زینتی، آپارتمان، باغچه خانگی و...) و فضای سبز شهری است که این مزیت می تواند بحث صادرات به حوزه خلیج به دلیل شوره زار بودن و سایر کشورها که بستر مناسب جهت رشد گیاه را ندارند میسر نماید که طبیعتاً می تواند ارز آوری مناسبی داشته باشد.

* دارا بودن تمامی مواد غذایی مورد نیاز برای گیاهان؛ از فواید دیگر این کود افزایش حاصلخیزی خاک به دلیل کامل بودن عناصر معدنی برای رشد کامل گیاه است . کود آلی اکسترود شده هر 12 عنصر لازم برای رشد گیاه را داراست ولی کود شیمیایی فقط 3 عنصر از 12 عنصر را دارد.

* افزایش حاصلخیزی خاک و اصلاح فعالیت بیولوژیکی ؛ عناصر غذایی موجود در این کود به صورت سیدرو فوریک کلاته شده و باعث آزاد سازی تدریجی و مداوم عناصر تا 93 درصد در خاک می شود، بطوریکه موجبات رشد و تقویت مستمر گیاه را در تمام دوره رشد فراهم آورده و ضمن اصلاح و احیا بافت خاک  در کشت های بعدی نیز تاثیرات مثبت خود را تداوم می بخشد و در اثر آبیاری متوالی یا بارندگی شسته نمی شود.( که این مکانیسم فقط به دلیل روش تولید به طریق اکسترود است) ولی کود شیمیایی به دلیل آب شویی بالا کمتر از 30درصد جذب گیاه شده و مابقی باعث آلودگی و افزایش فلزات سنگین در خاک می گردد.

*قیمت تمام شده مناسب برای مصرف کننده ؛ به دلیل فراهم بودن بستر استان از لحاظ تهیه مواد اولیه، هزینه تولید پایین بوده به گونه ای که مبلغ تمام شده این کود به مراتب کمتر از کود شیمیایی است، همچنین با توجه به ضریب جذب بالای این کود در واحد سطح ، مقداد کمتری از کود آلی نسبت به سایر کودها استفاده می شود در نتیجه هزینه کشاورز نیز کاهش می یابد.

*قابلیت بسته بندی و حمل و نقل آسان و انبار داری پس از فرآیند تولید

*قابلیت طراحی و ساخت در ابعاد کوچک و بزرگ با ظرفیت های مختلف

* اتوماسیون کامل خط با داشتن مدار های کنترلی و برقی

* سازگار با محیط ؛در روند ساخت و تولید این کود هیچ ماده شیمیایی استفاده نشده است

*افزایش ضریب تولید در واحد سطح با توجه به آمارهای ارائه شده توسط متخصصین و اساتید کشاورزی، میانگین ضریب تاثیر کود آلی بر محصولات کشاورزی نزدیک به دوبرابر است ،

*کاهش در مصرف آب برای رشد گیاه ؛ این کود برای رها سازی به عناصر در خاک به آب نیاز دارد و با توجه به آزاد سازی کند عناصر غذایی ، آب را در خود حفظ کرده و بستر خاک را هموراه مرطوب نگه می دارد این مزیت می تواند در مناطق خشک ایران بسیاد کاربرد داشته و هزینه سنگین آبیاری را کم کند.

دولت و ملت همدلی و همزبانی